865425-001 HPE 800W Hot Plug Flex Slot Universal Low Halogen P-Supply
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 865425-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 800-Watts
- Hot Plug
- Flex Slot
- Power Supply
- Low Halogen
- Retail Part #: 865425-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP Flexible Slot Power Supplies, a common electrical and physical design that allows for hot plug, tool-less installation into HP-ProLiant Gen10 Performance Servers. HP Power Discovery Services which focus on increasing compute density while reducing data center outages.
Power Supply Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Power Supply Unit |
| Input Voltage: | AC 200-277 V/380V DC |
| Output Power: | 800 Watts |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Connectors: | Main Connector |
| Efficiency: | 94% |
| Hotpluggable: | Yes |
| Form Factor: | Plug in Module |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1.81 kg |
| Height: | 20.32 cm |
| Depth: | 10.16 cm |
| Width: | 33.02 cm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |